Atlanta Motorcycle Club

©2006 - 2014
by Atlanta Motorcycle Club, Inc.

Motorcycle Sports Promoter Since 1948

Aonia Pass Short Track Results

Aonia Pass MX Park, Washington GA

November 8, 2008

Click here to jump to Support Classes
 
AMA Classes

ATV

Num  Name                 Brand   Heat   Final
     Dustin Davis                   1      1
     Chris Hall                     2      2

50 cc Jr (4 6)

Num  Name                 Brand   Heat   Final
8    Austin Hall           Yam             1
6    Jake Crawford         KTM      3      2
44   Josh Goins           Cobra     1     DNF

70 cc Jr (4 - 6)

Num  Name                 Brand   Heat   Final
2    Ashton Yates                          1
4    Cayden Kennedy        Hon      2      2

Mad Mini (100cc 4 stroke)

Num  Name                 Brand   Heat   Final
9    Jason Helms                    1      1
72   Dean Strandish                 5      2
4    Scott Russell                  2      3
21   Jerome Craig          Hon      3      4
27C  Sam Pressley          Hon      2      5
72   Miles Thornton        Hon      1      6
318  Greg Teal             Hon      4      7
2    Chris Jentzen         Hon      2      8
18   Rod Burr              Hon      4      9
7B   Blake Lomas           Hon      1     10
400  Keith Wilson          Hon      4     11
10   Charles Kennedy                8     12
7    David Rutherford      Hon     10     13
58   Matthew Elliott                3     14
4    Brian Iler            Hon      7     15
77   Greg Kuhlman                   9     16
11   Steve Halm                     6     17
20   Aaron Yates                    5     DNF
72   Shaw Quickert                  3     DNF

50 cc Jr (4 8)

Num  Name                 Brand   Heat   Final
6    Jake Crawford         KTM      2      1
8    Austin Hall           Yam      3      2
44   Josh Goins           Cobra     1     DNS

65cc

Num  Name                 Brand   Heat   Final
18   Joshua Smith          Kaw     DNF     1

85cc

Num  Name                 Brand   Heat   Final
22   Johnathan Smith       Yam     DNF     1

70 125cc (4 stroke)

Num  Name                 Brand   Heat   Final
4    Scott Russell                  1      1
9    ?                                     2
27C  Sam Pressley          Hon      7      3
400  Keith Wilson          Hon      2      4
2    Chris Jentzen         Hon      3      5
21   Jerome Craig          Hon      1      6
72   Dean Standish         Yam      3      7
Red  ?                                     8
58   Matthew Elliott                4      9
4    Brian Iler            Hon      5     10
20   Aaron Yates                    4     11
77   Greg Kuhlman          Hon      6     12
318  Greg Teal             Hon      5     13
238  Brantley Jones                 6     DNS
2    Ashton Yates                  DNS    DNS
18   Rod Burr              Hon      2     DNS

0 200

Num  Name                 Brand   Heat   Final
8    Ryan Rutland          Hon      1      1
8S   Staton Lomas          Hon      2      2
11   Jeremy Jordan         Hon      3      3

MX Open 126 Open (knobbies)

Num  Name                 Brand   Heat   Final
23   Jonathan Poole        Hon      1      1
11   Curtis Poole          Hon      2      2
10   Charles Kennedy       Hon     DNS    DNS
60   Jim Reimler           KTM     DNS    DNS

Open Novice

Num  Name                 Brand   Heat   Final
33   Scott Morgan          Yam      1      1
37A  Tim Parsons                    2      2
3    Chris Jones           Suz      3      3
23   Curtis Poole          Hon      5      4
33K  Steve Kincer                   4      5
3T   Clint Hawk            Yam      6      6

Vet (30+) 201 Open

Num  Name                 Brand   Heat   Final
7    George Wood Sr                 1      1

Senior (40+) 201 Open

Num  Name                 Brand   Heat   Final
28   Roger Lineberger               2      1
3    Tony Rhodes          Rotax     1      2
9    Terry Abels           KTM      3      3
8C   Wayne McJunkin        Yam      2      4
56S  Steven Maxon          Yam      3      5
37A  Tim Parsons                    4      6
17Z  Ken Davis            Rotax     4      7
62   Larry Davis          Rotax     1      8
23   Curtis Poole          Hon      5      9
9C   Charlie Sabatka Sr    Hon     DNS    DNS

Super Senior (50+) 201 Open

Num  Name                 Brand   Heat   Final
33K  Steve Kincer                   1      1
28   Roger Lineberger               2      2
17Z  Ken Davis            Rotax     3      3
59   Rex Trent                      4      4
64C  Ken Steele            Hon      5      5
34A  DuWayne Montgomery   Rotax    DNS     6
13A  Mike Adams            Hon      6     DNF
33   Scott Morgan          Yam     DNS    DNS

Vintage 250

Num  Name                 Brand   Heat   Final
59   Rex Trent                      1      1
33K  Steve Kincer                   2      2
190C Grady Cagle           Hon      3      3

Vintage Open 251 Open

Num  Name                 Brand   Heat   Final
19C  Tommy Sisson          Yam      2      1
3T   Mark Hawk                      1      2
45C  John Parker           Yam      3      3
190C Grady Cagle           Yam      4      4

Open Amateur

Num  Name                 Brand   Heat   Final
41P  James Tumlin Jr       Hon      1      1
66   Miles Thornton        KTM      3      2
9    Troy Abels            KTM      2      3
8    Ryan Rutland          Hon      1      4
7B   Blake Lomas           Hon      2      5
8S   Staton Lomas          Hon      4      6
37A  Tim Parsons                    3      7
3    Chris Jones           Suz      4     DNF
9    Charlie Sabatka Jr    Hon     DNS    DNS

Pro Am

Num  Name                 Brand   Heat   Final
47   Greg Tysor            Hon      1      1
68   Robert Lewis          Hon      3      2
11K  Kevin Snipes          Hon      2      3
44C  Chase Sconyers        Hon      4      4
64C  Jerry Steele                   1      5
72C  Dean Standish         Yam      2      6
35C  William Cato          Hon      3      7
23   Jason Griffin         Kaw      4      8
12B  Banks Johnson         Yam      5      9
96C  J. R. James           KTM     DNF    DNS
7C   Garth Brow            Yam      5     DNS
9    Charlie Sabatka Jr    Hon     DNF    DNS

Open Pro

Num  Name                 Brand   Heat   Final
47   Greg Tysor            Hon      2      1
68   Robert Lewis          Hon      1      2
11K  Kevin Snipes          Hon      4      3
64C  Jerry Steele                   1      4
44C  Chase Sconyers        Hon      3      5
15C  Randy Hunt            Hon      2      6
23   Jason Griffin         Kaw      5      7
35C  William Cato          Hon      3     DNS
96   J. R. James         Aprilla   DNS    DNS
72c  Dean Standish         Yam      4     DNS
20   Aaron Yates                    5     DNS
7C   Garth Brow            Yam     DNS    DNS

 

Support Classes

AHRMA Dinosaur

Num  Name                 Brand   Heat   Final
27   Beno Rodi             BSA      1      1
18C  David Barr            AJS      2      2
3X   Jack Joyner          Match     3     DNS

AHRMA Classic 500 / 750

Num  Name                 Brand   Heat   Final
58Z  Gordon Campbell       Tri      2      1
27   Beno Rodi             BSA      1      2

AHRMA Sportsman 600

Num  Name                 Brand   Heat   Final
13   David Aldana          BSA      1      1
26S  Michael Smallwood     Hon      2      2

AHRMA Sportsman 750

Num  Name                 Brand   Heat   Final
1    Charlie Southgate J   Tri      1      1
24L  Eddie Tumlin Sr       Tri      2      2
72T  Tim Byrd              Tri      3      3
10   Joseph Gunn           Yam      4      4
343  Kevin Campbell        Yam      5      5

AHRMA Seventies Singles

Num  Name                 Brand   Heat   Final
81   Russell Schroeder     Yam      2      1
56S  Steven Maxon          Yam      4      2
8C   Wayne McJunkin        Yam      3      3
35C  William Cato          Yam     DNS    DNS
52   James Berry           Yam      1     DNS

AHRMA Seventies Two-Stroke

Num  Name                 Brand   Heat   Final
21B  Freddy Bailey        CanAm     1     DNS

AHRMA Senior

Num  Name                 Brand   Heat   Final
13   David Aldana          BSA      1      1
10   Joseph Gunn           Yam      2      2
26S  Michael Smallwood     Hon      3      3
343  Kevin Campbell        Yam      5      4
23F  David Rutherford      BSA      4     DNS

AHRMA Super Senior

Num  Name                 Brand   Heat   Final
30E  Billy Collins         Hon      1      1
56   Charlie Southgate S   Tri      2      2
27   Beno Rodi             GTR      4      3
34A  DuWayne Montgomery    Yam      3      4

AHRMA Seventies Singles 50+

Num  Name                 Brand   Heat   Final
13   David Aldana          BSA      1      1
52   James Berry           Yam      2      2