Atlanta Motorcycle Club

©2006 - 2014
by Atlanta Motorcycle Club, Inc.

Motorcycle Sports Promoter Since 1948

Aonia Pass Short Track Results

Aonia Pass MX Park, Washington GA

July 19, 2008

Click here to jump to Support Classes

AMA Classes
50 cc Jr (4 – 6)
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Cob 44 Joshua Goins Orangeburg, SC DNS
 
50 cc Jr (6 – 8)
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 KTM 43 Jacob Walter Amery, WI 1
 
65cc
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Yam 22 Jonathan Smith Rowesville, SC 1
2 Hon 18 Joshua Smith Rowesville, SC 2
 
85cc
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 8 Ryan Rutland Neeses, SC 1
2 Yam 8S Staton Lomas Columbia, SC 2
3 KTM 43 Jacob Walter Amery, WI 3
 
70 – 125cc (4 stroke)
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 18 Rod Burr Atlanta, GA 1
2 Hon 4 Brian Iler Smyrna, GA 2
 
0 – 200
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 8 Ryan Rutland Neeses, SC 1
2 Yam 8S Staton Lomas Columbia, SC 2
3 Hon 18 Rod Burr Atlanta, GA 3
4 Suz 33 Greg Archer Milledgeville, GA 4
5 Hon 4 Brian Iler Smyrna, GA 5
 
201 – 250
Finish Brand Number Name City, State Heat
1
59 Rex Trent Kingsport, TN 1
2 Yam 59 Mark Bowery Kingsport, TN 2
 
MX Open 126 – Open (knobbies)
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Yam 41 Eddie Tumlin Covington, GA 1
2 Hon 23 Curtis Poole Pelzer, SC 2
3 Hon 126 Geoffrey Poole Easley, SC 3
4 Hon 84 Tim Byrd Monroe, GA 4
 
Open Novice
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 22 Andrew Bowery Kingsport, TN 1
2 Hon 23 Curtis Poole Pelzer, SC 2
3 Husky 37A Tim Parsons Piedmont, SC 5
4 Hon 79 Craig Light Tyrone, GA 3
5 Hon 3 Kyle Owen Easley, SC 4
6 Suz 33 Greg Archer Milledgeville, GA 6
 
Senior (40+) 201 – Open
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 33 Frank McLane Columbia, SC 2
2 Hon 28 Roger Lineberger Matthews, NC 1
3 Hon 81 Russell Schroeder Black Mountain, NC 4
4 Rotax 3 Tony Rhodes Piedmont, SC 3
5 Yam 8C Wayne McJunkin Martin, GA 1
6 Hon 23 Geoffrey Poole Easley, SC 5
7 Yam 59 Mark Bowery Kingsport, TN 2
8 Hon 24 Michael Hixon Kingsport, TN 4
DNS Yam 56S Steven Maxon Lexington, GA 3
DNS Husky 37A Tim Parsons Piedmont, SC 5
 
Super Senior (50+) 201 – Open
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 9C Charlie Sabatka Sr Suwanee, GA 1
2 Yam 34A Duwayne Montgomery Marietta, GA 2
DNS Kaw 8C Frank Lackey Hiddenite, NC DNS
 
Vintage 250
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 190C Grady Cagle Matthews, NC DNF
2 Bul 66R Brodrick Brown Auburn, AL 1
 
Vintage Open 251 – Open
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Yam 19C Tom Sisson Morristown, TN 1
2 Yam 190C Grady Cagle Matthews, NC 2
 
Open Amateur
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 9 Charlie Sabatka Jr Suwanee, GA 1
2 Hon 9C Charlie Sabatka Sr Suwanee, GA 2
3 Hon 41P Eddie Tumlin Covington, GA 4
4 Hon 22 Andrew Bowery Kingsport, TN 3
5 Yam 56S Steven Maxon Lexington, GA 5
DNS Kaw 8C Frank Lackey Hiddenite, NC DNS
 
Pro Am
Finish Brand Number Name City, State Heat
1
51 Coleman Pulliam Sandersville, GA 4
2 KTM 34 Kevin Walter Amery, WI 5
3 Hon 9 Charlie Sabatka Jr Suwanee, GA 7
4
12B Banks Johnson Irmo, SC 8
5 Hon 99 Justin Davis Gaston, SC 1
DNS
71C Thomas Pulliam Sandersville, GA 2
DNS KTM 96C J R James Gray Court, SC 3
DNS Yam 18 Rod Burr Atlanta, GA 6
 
Open Pro
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 99 Justin Davis Gaston, SC 2
2
51 Coleman Pulliam Sandersville, GA 3
3 KTM 96C J R James Gray Court, SC DNS
4 KTM 34 Kevin Walter Amery, WI 4
5
12B Banks Johnson Irmo, SC 5
6
71C Thomas Pulliam Sandersville, GA 1
 

Support Classes
AHRMA Dinosaur
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Royal Enf 27 Beno Rodi Winder, GA 2
2 AJS 18C David Barr Covington, GA 1
3 Matchless 3X Jack Joyner Royston, GA 3
DNS Royal Enf 271 Robert Fox Bethlehem, GA DNS
 
AHRMA Classic 250
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Ossa 42D James “Eddie” Tumlin Covington, GA 2
2 Ossa 42D Charles Goman Winder, GA 3
3 Kaw 68G George Ratterman Thomasville, NC 1
 
AHRMA Classic 500 – 750
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Tri 98 Scott Fluck Brevard, NC 1
2 BSA 58Z Gordon Campbell Lawrenceville, GA 2
3 Royal Enf 271 Robert Fox Bethlehem, GA DNS
4 BSA 27 Beno Rodi Winder, GA 3
 
AHRMA Sportsman 600
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 BSA 13 David Aldana Fayetteville, GA 3
2 Bul 19H Craig Light Tyrone, GA 2
3 Hon 26S Michael Smallwood Grayson, GA 1
 
AHRMA Sportsman 750
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Yam 71C Darrell Bryant Forest Park, GA 2
2 Tri 24L James “Eddie” Tumlin Covington, GA 1
3 Tri 66 John Skinner Auburn, AL 4
4 Yam 34N Keith Bryant Forest Park, GA 3
 
AHRMA Seventies Singles
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Hon 33M Frank McLane Columbia, SC 1
2 Yam 18 Rod Burr Atlanta, GA 2
3 Yam 8C Wayne McJunkin Martin, GA 3
4 Yam 81 Russell Schroeder Black Mountain, NC DNS
 
AHRMA Seventies Two-Stroke
Finish Brand Number Name City, State Heat
1
59 Rex Trent Kingsport, TN 1
DNS Can-Am 21B Freddy Bailey Decatur, GA 2
 
AHRMA Senior
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 BSA 13 David Aldana Fayetteville, GA 1
2 Hon 26S Michael Smallwood Grayson, GA 2
 
AHRMA Super Senior
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Tri 45C John Parker Piedmont, SC 1
2 Yam 64C Ken Steele Pinnacle, NC 5
3 Yam 34A Duwayne Montgomery Marietta, GA 2
4 Hon 30E Billy Collins Melbourne, FL 3
5 Norton 27 Beno Rodi Winder, GA 4
 
AHRMA Seventies Singles 50+
Finish Brand Number Name City, State Heat
1 Yam 45C John Parker Piedmont, SC 1
2 Suz 3 Rex Trent Kingsport, TN 3
3 Yam 68G George Ratterman Thomasville, NC 2
4 Bul 19H David Light Tyrone, GA 4
DNS Can-Am 21B Freddy Bailey Decatur, GA DNS